PROJEKT

W miarę jak społeczeństwo Unii Europejskiej staje się bogatsze, wytwarza ono coraz więcej odpadów. Organizacja OECD szacuje, że obecnie ilość odpadów stałych na głowę mieszkańca Unii Europejskiej wynosi 550 kg ; a wielkość ta wzrośnie do 640 kg , do roku 2020. Wśród nich odpady komunalne stanowią jeden z 5 głównych strumieni odpadów (14%). Odpady komunalne mają wymiar lokalny i unijny, ponieważ wpływają na jakość codziennego życia ludzi oraz mogą nagromadzać się w całych regionach i wykraczać poza nie wpływając negatywnie na zrównoważony rozwój całej Unii Europejskiej.

Szósty Program Działań na rzecz Ochrony Środowiska (6th EAP) popiera zintegrowane podejścia do gospodarki odpadami i stwierdza, że odpowiednie rozwiązania powinny zapewnić segregację, zbiórkę i recykling głównych strumieni odpadów u źródła.

Jednakże gospodarka odpadami komunalnymi nie jest jeszcze stosowana w wystarczającym stopniu w praktyce, ani też nie jest zbyt dobrze znana odpowiedzialnym organom władzy. Często takie praktyki wciąż skupiają się na rozwiązaniach częściowych, które nie rozwiązują problemu i zmniejszają do minimum skuteczność przeznaczanych na nie środków. Jednocześnie właściwe organy władzy są zobowiązane do wprowadzania rygorystycznego ustawodawstwa i przepisów zawierających wysokie normy dotyczące środowiska.

Dlatego:

konieczne jest opracowanie praktycznych, skutecznych narzędzi, które pomogą politykom i decydentom regionalnym wprowadzać w życie swoje zadania dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi.

Głównym celem przedsięwzięcia jest dostarczenie skutecznych, elastycznych i praktycznych narzędzi służących do zintegrowanej gospodarki odpadami komunalnymi.

Poprzez wymianę międzyregionalną partnerzy określą wspólne wyzwania i wspólne sposoby odniesienia się do nich. Dogłębna analiza istniejących praktyk w zakresie gospodarki odpadami oraz określenie wytycznych w oparciu o najlepsze praktyki stworzy bezcenne ramy służące do opracowania i dostosowania metodologicznych narzędzi mogących wspierać podejmowanie decyzji na szczeblu regionalnym. Stworzenie zintegrowanego modelu zapewni niezbędny wgląd w zarządzanie systemem, który obejmuje bardzo różnorodne zasoby (np. agencje publiczne i prywatne, różnego rodzaju technologie zbierania odpadów i recyklingu, różne źródła/możliwości finansowania itp.) i może uwidocznić faktyczne możliwości, które są niewidoczne w obecnym rozproszonym procesie planowania i podejmowania decyzji na szczeblu regionalnym.

Projekt prowadzony jest przez międzynarodowe konsorcjum. Koncentruje się on na wspólnym rozwoju metodologicznym, realizowanym w ramach komponentów CP2, 3 i 4. Rozwój metodologiczny obejmuje 3 etapy, które z grubsza odpowiadają odpowiednio komponentom CP2, 3 i 4:

  • etap I: przedstawienie koncepcji zintegrowanej gospodarki odpadami komunalnymi, wspólne określenie kluczowych elementów służących do stworzenia modelu dobrej praktyki, zajęcie wspólnego stanowiska z perspektywy międzynarodowej;
  • etap II: porównanie doświadczeń regionalnych, promowanie transferu dobrych praktyk i zajęcie wspólnego stanowiska;
  • etap III: sfinalizowanie modelu dobrej praktyki, umocnienie wspólnego stanowiska wyrażonego w Memorandum Zrozumienia "W stronę unijnej platformy gospodarki odpadami komunalnymi" (CP4).

Memorandum Zrozumienia będzie reklamowane na Forach Polityki opierających się na pracach wykonanych w ramach komponentów CP2, 3 i organizowanych w komponencie CP4. Fora Polityki mają na celu uaktywnienie zainteresowania, debaty i zaangażowania politycznych wspólnot regionów partnerskich; także zapewnienie możliwości zebrania razem polityków i decydentów regionalnych oraz urzędników unijnych, międzynarodowych ekspertów z sektora i powiązanych sieci. Rezultatem Forów Polityki jest zaangażowanie większych regionalnych i międzyregionalnych wspólnot w sformułowanie wspólnego stanowiska, promowanie spójnego podejścia do gospodarki odpadami komunalnymi w obrębie UE oraz długofalowa współpraca sieciowa między partnerami. Promowanie transferu dobrych praktyk jest uzupełnione działaniami demonstracyjnymi w ramach CP5.

Oczekiwane rezultaty projektu:

  • Upowszechnienie koncepcji zintegrowanego, optymalnego podejścia do gospodarki odpadami komunalnymi i związanych z nimi najlepszych praktyk, poprawa wiedzy operacyjnej partnerów, wspólne opracowanie i określenie kluczowych kwestii dla skutecznej gospodarki odpadami komunalnymi, mających znaczenie dla kontekstu działania partnerów.
  • poprawa wzajemnej świadomości i wiedzy w zakresie regionalnych uwarunkowań gospodarki odpadami, podejścia i narzędzi z nią związanych,
  • usystematyzowanie wiedzy w zakresie unijnych polityk i narzędzi wspomagających,
  • długoterminowa współpraca sieciowa między regionami partnerskim i ich wspólne działania.
  • poprawa znajomości koncepcji i wiedzy merytorycznej na temat gospodarki odpadami komunalnymi, ułatwiająca planowanie i podejmowanie decyzji przez organy władzy lokalnej,
  • Upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie zapobieganiu powstawaniu odpadów komunalnych,
  • Poprawa świadomości decydentów z sektora prywatnego i publicznego na temat zintegrowanych, zoptymalizowanych modeli gospodarki odpadami komunalnymi i związanych z nimi instrumentów wspomagających
  • Upowszechnianie wyników projektu na poziomie UE.